Logo receptáru vegešpajza. Miska s avokádom, mrkvou, reďkovkou

Taco s Jackfruitom a avokádom

Taco s Jackfruitom a avokádom so zeleninou v tortille
 • Čas varenia
  30 min
 • Počet porcií
  3

Taco s Jackfruitom a avokádom

Skôr ako si pripravíte chutné taco s Jacfruitom a avokádom, tak si prečítajte pár zaujímavosti o tomto ovocí.

Veľkosť a váha: Jackfruit je najväčšie ovocie, ktoré rastie na stromoch. Môže dosiahnuť dĺžku až 90 cm, priemer 50 cm a vážiť až 55 kg.

Pôvod: Pôvodom z Indie, jackfruit je teraz populárny v mnohých tropických oblastiach Ázie, Afriky a Brazílie.

Strom: Jackfruit rastie na veľkom strome, známom ako Artocarpus heterophyllus, ktorý patrí do rodiny figovníkov a patrí do rovnakej rodiny ako chlebovník.

Použitie v kuchyni: Jackfruit je mimoriadne univerzálny; zrelý jackfruit má sladkú chuť a je často konzumovaný čerstvý alebo používaný v dezertoch. Nezrelý jackfruit má mäsitú textúru a môže sa používať ako náhrada mäsa vo vegetariánskych alebo vegánskych receptoch.

Nutričné hodnoty: Jackfruit je bohatý na vitamín C, vitamín B6, draslík, vápnik a železo. Má tiež vysoký obsah vlákniny.

Ochrana pred chorobami: Obsahuje antioxidanty, fytonutrienty a flavonoidy, ktoré môžu pomôcť pri boji proti chronickým chorobám, ako sú srdcové choroby a rakovina.

Udržateľnosť: Jackfruit je považovaný za udržateľnú potravinu, pretože stromy vyžadujú minimálnu údržbu, sú odolné voči škodcom a suchu a môžu poskytovať veľké množstvo potravín.

Ekonomický význam: V niektorých krajinách, ako je India a Bangladéš, je jackfruit významným zdrojom príjmu pre poľnohospodárov a má potenciál stať sa dôležitejšou potravinou v boji proti hladu.

Semená: Semená jackfruitu sú tiež jedlé, keď sa uvaria alebo upražia, a poskytujú dobrý zdroj bielkovín, draslíka, vápnika a železa.

Kultúrny význam: V niektorých kultúrach je jackfruit považovaný za symbol prosperity a šťastia. Napríklad v Indii je jackfruit národným ovocím Bangladéša a štátne ovocie indického štátu Kerala a Tamil Nadu.

Radi používate Jackfruit ako náhradu mäsa kvôli jeho konzistencii? Tu je ešte pár receptov z Jackfruitu. Alebo sa vám páčia recepty na jedla do ruky?

Inšpirácia na VEGE recept je vytvorená pomocou technológie Sous Chef AI 🙂

A teraz už recept na Taco s Jackfruitom a avokádom.

Ingrediencie

  Postup prípravy

  Krok1

  Jackfruit scedíme, opláchneme a nakrájame na menšie kúsky alebo ho roztrháme na vlákna, aby pripomínal konzistenciu mäsa.

  Krok2

  Na panvici zohrejte olivový olej a opražte cibuľu do zlatista. Pridajte cesnak, rasca, papriku, koriander, soľ a korenie. Restujte, kým nezačne cibuľa voniať korením.

  Krok3

  Pridajte jackfruit a paradajkovú omáčku. Poduste na miernom ohni asi 20 minút, kým sa jackfruit nespojí s omáčkou a nezačne mať mäsitú textúru.

  Krok4

  Na tortilly rozložte pripravený jackfruit, pridajte avokádo, červenú cibuľu, čerstvé paradajky a zakvapkajte limetkovým džúsom. Podľa chuti môžete pridať vegan majonézu alebo jogurt.

  Krok5

  Ak sa vám Recept páči, podporte nás na Sociálnych sieťach sledovaním alebo zdieľaním. Ďakujeme :)

  Mohlo by vám tiež chutiť