Logo receptáru vegešpajza. Miska s avokádom, mrkvou, reďkovkou
Čo nepodceniť pri veganskej strave

Čo nepodceniť pri veganskej strave

Pri prechode na vegánsku stravu je dôležité dbať na dostatočný príjem všetkých potrebných živín. Predídete tak možným zdravotným problémom. Tu je niekoľko kľúčových aspektov, na ktoré by ste mali myslieť:

Dostatočný príjem bielkovín: Vegánska strava vylučuje všetky živočíšne produkty, ktoré sú hlavným zdrojom bielkovín. Dajte si pozor, aby ste získavali dostatočné množstvo bielkovín z rastlinných zdrojov. Skvelými zdrojmi rastlinných bielkovín sú strukoviny, orechy, semienka a celozrnné obilniny.

Vitamíny

Vitamín B12: Tento vitamín je kriticky dôležitý pre nervový systém a tvorbu červených krviniek. Prirodzene sa vyskytuje hlavne v živočíšnych produktoch. Vegáni by mali užívať doplnky stravy alebo konzumovať potraviny obohatené o vitamín B12.

Železo: Rastlinné zdroje železa (nehemové železo) nie sú tak dobre vstrebávané telom ako železo zo živočíšnych zdrojov (hemové železo). Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na železo, ako sú špenát, šošovica alebo Tofu. Kombinujte ich s potravinami bohatými na vitamín C, ktorý pomáha zvýšiť absorpciu železa.

Vegánska strava môže byť  dostatočne nutrične hodnotná, ak je dobre plánovaná a vyvážená

Omega-3 mastné kyseliny: Tieto esenciálne tuky sú dôležité pre zdravie mozgu a srdca. Vegáni by mali hľadať rastlinné zdroje omega-3, ako sú ľanové semienka, chia semienka a orechy, prípadne uvažovať o doplnkoch z rias.

Vápnik: Dostatočný príjem vápnika je dôležitý pre silné kosti a zuby. Zamerajte sa na rastlinné zdroje vápnika, ako sú listové zeleniny, Tofu obohatené vápnikom, mandľové mlieko alebo figy.

Vitamín D: Tento vitamín je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a môže byť nedostatočný v vegánskej strave. Najmä v oblastiach s obmedzeným slnečným žiarením. Nedostatok vitamínu D si môžete doplniť výživovými doplnkami.

Jód: Dôležitý pre správnu funkciu štítnej žľazy, jód sa často nachádza v morských riasach alebo v obohatenej soli.

Rozmanitosť stravy

Rozmanitosť stravy: Je dôležité zahrnúť do svojho jedálnička širokú paletu rastlinných potravín, aby ste zabezpečili dostatočný príjem rôznych živín.

Pri prechode na vegánstvo je užitočné poradiť sa s odborníkom na výživu, aby ste zabezpečili, že vaša strava je nutrične kompletná.

Na Vegešpajzi máme veľa rozmanitých receptov z lokálnych potravín, ktoré môžeš vyskúšať.

Ak sa vám páči náš Blog budeme radi ak nás podporíte zdieľaním na Sociálnych sieťach 🙂